Join us at the after party to cheer the winners Sat. Oct. 5, 10p, Starlite

Best Feature

Leave Now

May 1967 (The Golden Age)

#Stealth

The Stoop

Best Horror Feature

Nefarious

One Must Fall 

Widow’sPoint

 

Best Comedy Feature

Batraticus

Code Name: Dynastud

Scarlet Cay

 

Best Feature Documentary
Afraid of Nothing

The Last Years

The Man in the Mask

Reed Unbound: The Joel M Reed Story

Best Director - Feature

Stephen Frost for Leave Now

Gregory Lamberson for Widow’s Point

Richard Rowntree for Nefarious

Jenna Suru for May 1967 (The Golden Age)

Inga Vosk for #Stealth

 

Best Male Actor - Feature 

Jerry Anderson for Leave Now

Buck Braithwaite for Nefarious

Sébastien Cipolla for May 1967 (The Golden Age)

Anthony Gaudette for Code Name: Dynastud

Craig Sheffer for Widow’s Point

 

Best Female Actor - Feature 

Anna Bachalova for #Stealth Sylvie Bolioli for Leave Now Arissa Page for Scarlet Cay Ayshia Stephenson for The Stoop

Jenna Suru for May 1967 (The Golden Age)

Best Writer Feature

Gregory Lamberson for Widow’s Point

Jerry Landi for Batraticus

Jenna Suru for May 1967 (The Golden Age) Inga Vosk for #Stealth

Jason H. York and Joe Lemieux for The Stoop

 

Best Cinematography 

Christopher Foulser for Nefarious

Rebecca Gerken for Leave Now

John Mosetich for Code Name: Dynastud Matthew A. Nardone for Widow’s Point  Darya Silaeva and Dmitry Tarkhov  for #Stealth

 

Best New England Feature

Afraid of Nothing

Code Name: Dynastud 

The Man in the Mask

Scarlet Cay

The Stoop

Best Foreign Feature

Leave Now

May 1967 (The Golden Age)

Nefarious

#Stealth

 

Best Editor - Feature

Christopher Foulser & Lee Wignall for Nefarious

Stephen Frost for Leave Now

Phil Gallo for Widow’s Point

Richard Griffin for Code Name: Dynastud Matt Niehoff & Antonio Pantoja for One Must Fall

 

Best Score - Feature 

Stephen Frost for Leave Now 

James Griffiths for Nefarious

Armand John Petri & Joe Rozler for Widow’s Point

Joe Stockton for One Must Fall

Best Short 

#Beauty Sickness

Bennifer

Father’s Day

I Am A Raindog

Mosaic

The Party

 

Best Horror Short 

The Dial Tone of Doom

From Within

Matryoshka

Re-Home

Water Horse

 

Best Comedy Short

Adam Adamson

The Fruit

Half-Cocked

Made Public

Misunderstood Monster

Best New England Short

Adult ADR

Alex (& Scott)

Facing Life

Irreparable

Permeable

 

Best Local Comedy Short

Beekeeping

Fauxmote

Firstborn

Taste of the Spider 

Winkville

 

Best Local Horror Short

From Within

Heartbeat

Irreparable

The Party

Re-Home

 

Best Student Short 

Almost Charming

Back Up

Convergence Point

Fried Eggs and Toast

Ready

See Me

Best Foreign Short 

Bodas (Between Them)

Capitán Kinesis

Guilty

Midnight

Oblivion

 

Best Director - Short

Mackenzie Bartlett for The Party

Ryan McGlade for Bennifer

Betty Ouyang for Father’s Day

Jami Tennile for Mosaic

Andrea Wolanin for From Within

Best Male Actor - Short

Brian Dorrington Jr. for Taste the Spider Kris Salvi for I Am A RainDog

Adam Toback for Adam Adamson

Michael Turtle for Mosaic

Larry Wang Parrish for Father’s Day

 

Best Female Actor - Short 

Katherine Banos for Ring of Fire

Ann Mahoney for Facing Life

Jeanine Mason for Made Public

Sam Pannier for Mosaic

Charlotte Rea for Water Horse

 

Best Writer - Short

Mackenzie Bartlett for The Party

Guy Benoit for Alex (& Scott)

Betty Ouyang for Father’s Day

Diana Porter for Heartbeat

Lindsay Serrano for Misunderstood Monster

 

Best Cinematography - Short 

Katherine Castro for From Within

Sashi Kissoon for Midnight

Nitya Mehrotra for Convergence Point Manny Serrano & Phil Kral for Misunderstood Monster

Nolan Yee for Mosaic

 

Best Animation

DragonFly

Fun More

Sirenetta's Family Dinner

Best Experimental

Espiral

Exit Strategy #2

Irradiate

Make Believe

The Obliteration of the Chickens

Sunny

 

Best Short Documentary 

Best Chance U

counter//balance

Jan Broberg's Guide To Thespians, Sociopaths & Scream Queens!

Lorene

Umbilicus Desired

U StreetContested

 

Best Editing - Short

Christopher Di Nunzio for I Am A Raindog Michael J. Epstein for The Obliteration of the Chickens

Bryan McKay for From Within

Jami Tennile for Mosaic

Ian Trueb for Almost Charming

Best Score - Short

Catherine Capozzi for Dial Tone of Doom Giorgio Piovan for Father’s Day

Thomas M.L. Ravago for Almost Charming 

Bryan Fusco for Facing Life

 

Best Mobile Device Award

Alter

Our Father’s Sins

Shower Alone

#Stealth

 

Short Screenplay Finalists

AirB-N-Blood by Aaron Barrocas

Critics, Inc by Chris Esper

Evening of the Evil Eye by Angel Connell For Nerivia by Christine Celozzi

Higher Ground by Christine Celozzi & Sean Carmichael 

Love As Practice for Dying by Shayna Connelly

Revolution by Timothy Porter StarPeople2010 by Kelly LaCombe

The Squirrels in the Attic by Rachel Thomas-Medwid 

Feature Screenplay Finalists

At the Mercy of Faith by Samuel Taylor Crickets by Jennifer Steets

Erased by Ambrealys Petonnet-Vincent, Camille Huot and Tasha Lann

Meet Me At The Sinclair by Guthrie Hartford

The Tickle Monster by Dana Hammer

 

The Shawna Shea Film Festival celebrates independent films and the people who make them. Established in 2012 as a program of the Shawna E. Shea Memorial Foundation Inc., SSFF honors Shawna's unique independent spirit by bringing audiences films that share the same quality. 

 

The Shawna Shea Film Festival is a program of the Shawna E. Shea Memorial Foundation, Inc., a 501(c)(3) non-profit public charity. Visit our website at www.shawnafoundation.org.